Téma týdne-moře

3. května 2010 v 1:10 | Eluvies |  Přemýšlím...
Moře. Při tomto slově si představím modrou hladinu, písek, zapadající slunce. Vzpomenu si na dvě překrásné dovolené v Egyptě, ale i na svou vůbec první dovolenou v Itálii. Jela jsem tam o prázdninách po skončení první třídy. Když jsem byla v sekundě (7.třída), měli jsme psát slohovou práci na téma dovolená. Mou slohovku s názvem Italské vlny učitelka tenkrát četla před třídou a chválila mne. Od té doby sloh miluji. Donutila jsem se dojít do skříně a začít se přehrabovat mezi starými sešity, až jsem našla ten správný. Rozhodla jsem se, že vám sem tu slohovku přepíši. Berte prosím ohled na to, že jsem to psala v sedmé třídě.

Italské vlny
  Když skončil můj první školní rok, měli jsme jet do Itálie. Jeli jsme s našimi známými ze Zbraslavic. Moře bylo nádherné a my jsme se každý den chodili koupat. Má první dovolená u moře! Říkala jsem si, jak krásné jsou vlny, jež doráží na kamenitý břeh. Ještě krásnější se třpytily na moři.
  O pár dní později jsme šli opět na pláž. Rodiče leželi na vyhřátém písku a já si hrála opodál. Chtěla jsem jít plavat, a tak jsem šla pro tátu, jelikož máma hlídala mého malého brášku Jiříka. Táta se zvedl a pomalu šel za mnou. Já jsem byla na moře zvyklá, takže jsem do vody přímo letěla. Když mi voda sahala až po krk, otočila jsem se, abych zjistila, kde je táta. Ten šel pomalu za mnou. Otočila jsem se. Plesk!
  Slaná voda mne udeřila do obličeje. Ocitla jsem se pod vodou. V ústech jsem měla slano. Potápěla jsem se. Byla jsem moc rozrušená, než abych plavala vzhůru. Když v tom se vedle mne objevila čísi ruka, která mě chytla a táhla nahoru.
  Oči mne pálily, nemohla jsem je otevřít. Plivala jsem vodu. Čísi ruka mne pořád držela. Pak jsem šla ke břehu, ruka mě vedla.
  Po chvíli jsem už šla po kamení, později po písku. Oči mě pálily. Posadila jsem se a uslyšela mámu, jak říká: "Ses trochu napila, ne?" Pak jse mi hlava zabořila do měkkého suchého ručníku. Konečně jsem mohla otevřít oči. Vedle mě stál kamarád mých rodičů a smál se na mne. To jeho ruka mě zachránila! Ten den jsem se už koupat nešla.
  Po týdnu našeho pobytu známí odjeli, ale my jsme ještě týden zůstali. Do vody jsem zase chodila, i když už s větší opatrností. Voda mě už nesmetla. Dovolená byla nádherná, až na den, kdy se utopil nějaký pán. Po týdnu jsme jeli domů. Moje úplně první dovolená u moře!

Když si slohovku čtu s odstupem času, již se mi nezdá tak úžasná, jako tehdy. Nacházím věci, které bych celé napsal jinak, ale co, pokud jste již viděli moje malířské výtvory, stejně si o mne myslíte, že jsem tak trochu blázen, tak už je to jedno :D.

Jak jsem tak přepisovala ten sloh, vzpomněla jsem si na utopeného pána. Ačkoliv již od té doby uběhlo mnoho let, stále si vybavuji ten obličej. Byl to starší ital, co byl u moře se svou ženou. Když se začal topit, do moře pro něj vyrazilo několik mužů, včetně mého táty. Vytáhli ho na břeh, z úst se mu valila pěna. Paní křičela. Kolem se seběhli lidé, někdo volal záchranku. Nepamatuji si, jestli záchranka přijela. Jen si vzpomínám na černého pohřebáka, který zastavil nad pláží. Obličej toho pána však asi nikdy nezapomenu.

Abych nekončila článek tak smutně, ještě napíši něco o Egyptě. Na druhé dovolené v této africké zemi jsem se šíleně zamilovala do jednoho italského animátora, který byl v hotelu. Jako tehdy praštěná sedmačka jsem po něm při každém představení koukala a když mě vzal, ať si jdu zatancovat, málem jsem umřela štěstím. Pamatuji si, když se mě ptal, jak se jmenuji a pak moje jméno nedokázal vyslovit :D. Pamatuji si, jak jsem chodila na pláž na břišní tance a když jsem běžela kolem bazénu s penízkovým šátkem, arabové, co hlídali ručníky, na mě pískali a tleskali, ať jim zatancuji. Vzpomínám si na hodného vedoucího jídelny, Samira. Byl to takový tlustší pán, co měl ženu a děti v Káhiře. Ukazoval nám jejich fotky na mobilu, dokonce uměl říct něco česky. Na Egypt mám krásné vzpomínky a vždycky se tam budu chtít vrátit.
Přidávám několik fotek z dovolené:

eluvies.blog.cz
eluvies.blog.cz
eluvies.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama