Říjen 2012

Přečtené knihy - Září 2012

26. října 2012 v 12:31 | Eluvies |  Literatura
Jak si můžete všimnout na seznamu přečtených knih, po líných letních měsících jsem opět začala věnovat více času čtení. Přemýšlela jsem, jak se přečteným knihám věnovat na blogu a rozhodla se začít psát souhrnné články za jednotlivé měsíce. V budoucnu bych také ráda sepisovala nějaké obsahy či recenze, které by byly u každé knihy zvlášť - recenze bych zkusila psát u nových knih, zatímco u klasiky bych se věnovala rozboru. To budu muset ještě promyslet, jelikož recenzi na knihu jako takovou jsem nikdy nepsala a bojím se, že to dopadne katastrofálně.
Nyní však již přejdu ke čtyřem knihám, které jsem přečetla během září.

Kdo chytá v žitě (J. D. Salinger)
Kniha z povinné četby, kterou jsem během léta sehnala v antikvariátu za pět korun. Má pár stránek, proto ji doporučuji i těm, kteří se snaží dohnat četbu na poslední chvíli a potřebují mít knihu rychle přečtenou. Setkáváme se zde s dospívajícím Holdenem a jeho poněkud pesimistickým náhledem na svět, postupně si ho člověk oblíbí a začíná mu rozumět. Jeho nespisovné vyjadřování a stále se opakující slova a věty ("jestli chcete co vědět") jen přibližují Holdena jako postavu hocha hledající své místo. Knihu mohu jen doporučit.
Hodnocení: 5/5

Evžen Oněgin (A. S. Puškin)
U této knihy mám rozporuplné pocity. Popravdě, četla jsem si snad tři čtvrtě roku, knihu jsem si dvakrát či třikrát půjčovala, jednou začínala znovu, dělala podrobné výpisky a poslední hlavu jsem přečetla až v pdf verzi. Líbí se mi příběh, postavy, vlastně i způsob, jakým je kniha napsaná, ale něco mě prostě nevtáhlo natolik, abych knihu přečetla jedním dechem. Některé části jsem si četla nahlas, některé dvakrát. Kniha je krátká a zřejmě není problém ji přečíst za chvíli, mě se tohle však nepovedlo, proto získala o hvězdičku méně - kvalitní je, ale něco se mi nelíbilo. Když se nad tím zamýšlím, vlastně nevím, ale musela jsem se nutit, abych knihu konečně dočetla. Pak jsem na sebe ale byla opravdu pyšná, že se mi to povedlo. Možná to bude jenom tím, že nemám příliš v oblibě verše.
Hodnocení: 4/5

Stařec a moře (Ernest Hemingway)
Krátké, přečtené za jeden den ve snaze mít další knihu na seznamu přečtené povinné četby. Tři dny strávené na moři jsou místy popisováni dosti dlouhavě, právě to však ve člověku vzbudí onu představu nekonečného boje s obří rybou, který pak vlastně přijde nazmar. Je to dobře napsané, napínavé, člověk sympatizuje se starcem, odhodlaným zvítězit. Chápu, že to zdlouhavé plynutí knihy k tomu příběhu patří, ale přesto jsem kvůli němu odebrala jednu hvězdičku.
Hodnocení: 4/5

Smuténka (Jan Skácel)
Nerada čtu básničky, zatím jsem neobjevila jejich kouzlo, ačkoliv se o to vážně snažím. Smuténka je opravdu dobré dílo, alespoň tak soudím podle toho, jak o ní ostatní mluví, já jí však příliš nerozuměla. Některé básně zůstaly nepochopeny, což se u Skácela stává, pokud člověk není v poezii zběhlý. Z knihy mám dobré, ale místy neurčité pocity. Však si ji zkuste přečíst sami, zabere to chvilku, a pak mi dejte vědět, jak se na sbírku díváte vy.
Hodnocení: 3/5